قهرمان کشتی سال ۱۴۰۱ در ولایت بادغیس

Afzal-af
قهرمان کشتی سال ۱۴۰۱ در ولایت بادغیس

نسیم شاه سخی زاده پس از ختم مسابقات کشتی( کورش)‌ در ولایت بادغیس قهرمان سال ۱۴۰۱ آن ولایت شناخته شد.

بر بنیاد گزارش های ورزشی آن ولایت کشتی محلی یا همان کورش یکی از بازیهای عنعنوی مردم بادغیس است که همه ساله در فصل بهار در فضای آزاد روی سبزه ها و چمن زار ها و با حضور داشت هزاران تماشاگر تحت نام جشنواره ورزشی به آن مبادرت می ورزند. در این مسابقات ورزشی ده ها پهلوان از ولایت بادغیس و سایر ولایت های همجوار هم شرکت می کنند.

امسال این جشنواره ها متفاوت تر از سال های قبل برگزار شد. زیرا مردم در فضای صلح و امنیت به تماشای این مسابقات نشستند و علاقه مندان هم از سایر ولایات با خاطر آرام و دور از ترس و هراس به این جشنواره خود شان را رسانیدند تا در جشن مردم بادغیس سهم بگیرند تا خوشی های شان را میان هم تقسیم کنند. مردم مهمان دوست بادغیس هم بساط مهمان نوازی را در سر زمین پسته زار بادغیس پهن نموده از مهمانان و ورزشکاران شان با کمال صداقت و دوستی پذیرایی کردند.

در پایان این جشنواره ورزشی و از میان ده ها کشتی گیر؛ جوانی به نام نسیم شاه قد برافراشت و قهرمان سال ۱۴۰۱ شناخته شد.

نسیم شاه سخی زاده ده سال است که ورزش کورش را انجام می دهد؛ از سال ۲۰۱۷ به این سو عضویت تیم ملی کورش کشور را دارد و در چند مسابقه خارجی نیز شرکت کرده است.

وی پیش از این در مسابقات سرتاسری کورش که به میزبانی ولایت هلمند برگزار شده بود شرکت کرد و مقام دوم را بدست آورد.

اما از این مقامش راضی نیست و می گوید: ( تلاش می کنم در سال بعدی دوباره جایگاه نخست یا قهرمانی را بگیرم.)

نسیم شاه در یک تماس تیلفونی دستآوردهای خارجی اش را چنین بیان نمود:

(در مسابقات سال۲۰۱۷ در عشق آباد ترکمنستان شرکت کردم؛ ورزشکاران تاجکستان و هندوستان را بردم در مقابل قزاقستان باختم.

در سال ۲۰۱۹ در مسابقات آسیایی کازان روسیه رفتم آن جا هم ورزشکاران مالدیف؛ ایران و قرغزستان را شکست دادم در مقابل روسیه باختم. در مسابقات امسال که در بادغیس برگزار شد در میان ۹۶ کشتی گیر ۷ مسابقه انجام دادم که خوشبختانه پشت همه آن ها را بر زمین گذاشتم و بهترین کشتی گیر سال انتخاب شدم و از این افتخار خود خوش هستم.)

آقای نسیم شاه ۲۸ بهار زندگی را سپری نموده؛ تحصیلاتش را به سویه لیسانس با پایان رسیانیده و از برادرش نعمت الله و استادش حبیب الله حصین به عنوان دو فرد تاثیر گذار در زندگی ورزشی اش یاد می کند.

وی بار ها از طرف مقام ها و مسوولان ورزشی مورد تقدیر و تشویق قرار گرفته است.