تاریخچه فدراسیون پاورلفتنگ 

Afzal-af
تاریخچه فدراسیون پاورلفتنگ 

تهیه کننده : احمدرامین سدید 


پاورلیفتینگ یک ورزش قدرتی است. هدف کلی این ورزش این است که بفهمید واقعا چقدر قدرت دارید. اصول انجام این ورزش بسیار ساده است و در آن ورزشکار بر روی تخته حاضر می‌شود و باید بتواند یک بار یک حرکت را به درستی تکرار کند.
پاورلیفتینگ بر روی قدرت و توانایی بالا بردن سنگین ترین وزنه ها تمرکز دارد و معمولاً ورزشکاران این رشته علاقه دارند قدرتشان با یکدیگر مقایسه شوند. رژیم غذایی در این رشته بر حجم گیری و خشک کردن تمرکز ندارد چراکه اندازه عضلات در این رشته اهمیتی ندارد. شما ممکن است نسبت به یک پاورلیفتر عضلات بیشتری داشته باشید اما نتوانید نزدیک آ ن ها وزنه بزنید.
خوشبختانه این رشته ورزشی در افغانستان علاقمندان زیادی دارد و توسط خواجه فرید صدیقی ورزش پاورلفتنگ بنیان گذاری شده و در سال ۱۳۸۹ ثبت و راجستر ریاست عمومی تربیت بدنی و ورزش شده است.
فدراسیون پاورلفتنگ در ۱۷ ولایت ( هرات ، کابل ، نیمروز ، غور، کاپیسا ، پروان ، کندز ، سمنگان ، بغلان ، جوزجان ، فاریاب ، بلخ ، تخار ، خوست ، پکتیا ، پکتیکا و غزنی ) نمایندگی فعال دارد.
اولین ریس فدراسیون پاورلفتنگ خواجه فرید صدیقی بود بعدا شاپور توتاخیل سمت ریاست این فدراسیون را عهده دار شدند که در سال ۱۳۹۷ با راه اندازی انتخابات فدراسیونهای ورزشی از سوی ریاست عمومی تربیت بدنی و ورزش و با اکثریت آرای تایید نجیب الله ایوبی ریاست این فدراسیون را بدست آورد و فعلا آقای میرویس رفیع زاده سرپرستی این فدراسیون را دارد.
این رشته ورزشی ۲۰۰۰ ورزشکار در مرکز و ولایات دارد اعضای تیم ملی آن ۱۴۵ تن میباشد و ۱۰۰ تن آن شامل عصریه میباشد.
فدراسیون پاورلفتنگ یکی از رشته های پر دستآورد بشمار میرود که توانسته مدال های زیادی از مسابقات بیرون مرزی به کشور افتخار بخشیدند.