تاریخچه فدراسیون ووینام در افغانستان

Afzal-af
تاریخچه فدراسیون ووینام در افغانستان

ورزش ووینام از جمله رشته ورزش رسمی مردم ویتنام به حساب می آید این رشته ی رزمی اساساً هم نرم و هم سخت بوده و شامل اموزش جسمی و ذهني و استفاده از نیرو و عکس‌العمل رقیب می باشد.

فدراسیون ملی ووینام در سال ۱۳۹۲ توسط سید فضل من الله فضلی بنیان گزاری شده همچنان ثبت و راجستر ریاست عموومی تربیت بدنی و ورزش و کمیته ملی المپیک گردید که در راس آن آقای فضلی تعین شد که در سال 1397 با راه اندازی انتخابات رووسای فدراسیونهای ورزشی از سوی ریاست عمومی تربیت بدنی و کاندید نمودن سید فضل من الله فضلی در پست این ریاست و با بدست آوردن اکثریت آرای تائید توانست سمت ریاست فدراسیون ووینام را به مدت 4 سال را از آن خود کرد.

این رشته ورزشی با داشتن استادان چون فضل من الله فضلی ، خواجه عبدالباقی ، سیدنجیب الله ، امرالله و محمد عارف توانسته ورزشکاران زیادی را تربیه کند و در ولایت های کابل ، پروان ، ننگرهار ، لوگر ، پکتیا ، فراه ، هرات ، بغلان ، سمنگان و کندز نمایندگی فعال داشته باشد.

این فدراسیون 2300 ورزشکار در مرکز و ولایت دارد که تعداد اعضای تیم ملی آن به 50 تن میرسد.

رشته ووینام یکی از رشته های پر دستآورد در کشور میباشد که توانسته در میدان ورزشی بیرون مرزی حدودا 3 مدال طلا ، 6 مدال نقره و 13 مدال برنز بدست بیاورند.