مختصری از زندگی ورزشی روح الله نیکپا

Afzal-af
مختصری از زندگی ورزشی روح الله نیکپا

روح الله نیکپا به عنوان یگانه ورزشکار مدال آور بازیهای المپیکی در افغانستان شناخته می شود. وی در بازیهای ۲۰۰۸ بیجنگ و ۲۰۱۲ لندن موفق به کسب مدال برنز گردید.

آقای نیکپا تکواندو را از سن ۱۰ سالگی در کابل آغاز کرد. در پی جنگ های داخلی افغانستان باخانواده اش به ایران مهاجرت کرد. آموزش های ابتدایی تکواندو را در دیار مهاجرت آموخت و پس از چندی عضویت تیم تکواندوی پناهندگان افغانی در ایران کسب کرد.   در سال ۱۳۸۳ دوباره به وطن برگشت و  تمریناتش را در انجمن بنیان گذاران تکواندو پومسه ادامه داد. نیکپا برای نخستین بار در مسابقات آزاد کوریا که در آن بیشتر از ۳۰ کشور شرکت داشتند در ترکیب تیم ملی افغانستان اعزام گردید و با شکست دادن ورزشکارانی از کشورهای کویت، بلژیك و جاپان مدال برنز و مقام سوم را به دست آورد. این برد زمینه آن را مساعد ساخت که نیکپا در مسابقات تکواندوی آسیا در ویتنام نیز شرکت کرد و حریفان پاکستانی، تاجيکستانی، قرقیزستانی و تایلندی خود را شکست داد و برای کسب مدال طلا مقابل بهزاد خدا داد از ايران قرار گرفت،  اما موفق با کسب مدال طلا نشد با به دست آوردن مدال نقره و مقام دوم سهمیه شرکت در المپیک سال ۲۰۰۸ بیجنگ را بدست آورد. قبل از آن در مسابقات کشور های جنوب آسیا در سالهای ۲۰۰۶ سریلانکا، ۲۰۰۹ بنگله دیش نیز شرکت کرد مدال طلا بدست آورد.

مختصری از زندگی ورزشی روح الله نیکپا              روح الله نیکپا

آقای نیکپا در بازی‌های المپیک ۲۰۰۸ با برتری مقابل خوان آنتونیو راموس اسپانیایی قهرمان دو باره جهان به مدال برنز دست یافت. و برای  نخستین بار افغانستان شامل کشور های دارنده مدال بازیهای المپیک گردید.
حامد کرزی رییس‌ جمهور افغانستان هم بلافاصله کسب مدال او را تبریک گفت و یک خانه به خرج دولت به او هدیه کرد. پس از شنیدن خبر پیروزی او در المپیک، شهرهای افغانستان غرق در شادی شد. مردم در شهرهای مختلف از جمله کابل، قندهار، خوست، هرات، هلمند، بلخ و نیز شهرهای دیگر افغانستان به پایکوبی و شادمانی پرداختند.

در بازیهای المپیک سال ۲۰۱۲ لندن نیز روح الله نیکپا در ترکیب تیم ملی تکواندو برای کسب دومین مدال المپیکی در ترکیب تیم عازم لندن گردید. او دراین بازیها هم مدال برنز گرفت و برای خوشی های مردمش افزود.

نیکپا تحصیلات عالی اش را در رشته حقوق و علوم سیاسی به پایان رسانیده ازدواج نموده با فامیل در کابل زندگی می کند.

 اکنون منحیث مشاور در امور ورزش معاونیت دوم ریاست جمهوری انجام وظیفه می نماید. یکی از چهره های موفق و سرشناس در خانواده تکواندوی افغانستان می باشد.

 

عارف پیمان

سال ۱۳۹۶